Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gogolin najlepszą do życia gminą miejsko – wiejską w Polsce

Gogolin zdobył I miejsce w ogólnopolskim rankingu Polskiej Agencji Prasowej w kategorii gmin miejsko – wiejskich. Na II miejscu w kategorii gmin wiejskich znalazła się Gmina Walce, a na III – Gmina Strzeleczki.

Wygrana cieszy tym bardziej, że był to plebiscyt całkowicie niezależny i obiektywny, a oceniane było niemal 50 różnorodnych wskaźników, odnoszących się do jak największej liczby aspektów życia. Analizowano nie tylko konkretne działania samorządu, takie jak realizacja inwestycji, ale przede wszystkim realne efekty, czyli np. wyniki egzaminów szkolnych, dostępność do opieki zdrowotnej, rekreacji i wydarzeń kulturalnych, atrakcyjność migracyjno-osadniczą, a nawet frekwencję w wyborach samorządowych w 2014 i 2018 roku, czy stan środowiska naturalnego.

Każdy człowiek ma inne potrzeby i inne oczekiwania. W mojej metodologii przyjąłem wzorzec, który odzwierciedla potrzeby najszerszej, a zarazem chyba najważniejszej grupy społecznej: przeciętnej polskiej rodziny z dziećmi i dziadkami mieszkającymi w pobliżu – tłumaczył prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński, autor Wskaźników Jakości Życia, na podstawie których wyłoniono zwycięzców rankingu.

Wyniki do ostatniej chwili pozostały tajemnicą i zostały oficjalnie ogłoszone dopiero w trakcie uroczystości, jaka odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Samorząd Gminy Gogolin reprezentowali Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala wraz z wiceburmistrzem Krzysztofem Reinertem.

– Ta wygrana to sukces wszystkich, którym zależy byśmy byli pięknym miastem ludzi ambitnych, zaradnych, gospodarnych, ale też bardzo życzliwych. To właśnie mieszkańcy są atutem i siłą naszej gminy. Jako samorząd ciężko pracujemy, by w naszej gminie żyło się jak najlepiej. Plebiscyt i opracowane przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk wskaźniki pokazują, że to właśnie my – samorządowcy – jesteśmy najbliżej ludzkich spraw i mamy realny wpływ na jakość życia naszych mieszkańców. Dlatego stale wykorzystujemy dane nam szanse i z uporem realizujemy nasze pomysły – mówił burmistrz Joachim Wojtala odbierając nagrodę.

Uroczystość wręczenia nagród została połączona z debatą dotyczącą wyzwań przed jakimi stoją samorządy, a także zmian jakie dokonały się w ostatnim 30 – leciu. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński oraz prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN), dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy i dyrektor biura Unii Metropolii Polskich Tomasz Fijołek.

Jakość życia została zbadana w każdej z 2 477 gmin w Polsce. W  pierwszych dziesiątkach poszczególnych kategorii znalazły się także Opole (7), Gmina Krapkowice (6) i Gmina Strzelce Opolskie (8), Gmina Kietrz (6) i Gmina Głogówek (8) oraz Gmina Polska Cerekiew (7).

Więcej o metodologii można przeczytać tutaj: https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/metodologia

Fot. Marcin Kmieciński / PAP 

   

 

 

Brak opisu obrazka

Wersja XML